Co zrobić, by moje dziecko/dzieci czuły się bezpiecznie?
08/05/2020

Szanowny Rodzicu!

W codziennym natłoku obowiązków  nie zapominaj o tym, aby wesprzeć swoje dziecko w sytuacji związanej z epidemią  po to, aby zminimalizować towarzyszący mu stres oraz poczucie zagrożenia.  Pamiętaj, że dzieci  są wnikliwymi obserwatorami i dlatego staraj się o obecnej sytuacji  mówić spokojnie, bo tylko w taki sposób możesz  swoim dzieciom zapewnić  najlepsze wsparcie. 

Zasady, które możesz wprowadzić, aby wesprzeć swoje dziecko:

  1. Nie udawaj, że nic się nie wydarzyło, dziecko widzi  podenerwowanie rodziców, dlatego znajdź czas  na rozmowę  dotyczacą obecnej sytuacji.
  2. Staraj się odpowiadać na pytania zadawane przez dziecko, podziel się faktami w sposób odpowiedni do wieku Twojego dziecka.
  3. Wytłumacz dziecku/dzieciom, dlaczego przez ostatnie i najbliższe tygodnie nie  uczęszcza do szkoły czy przedszkola, wyjaśnij czemu nie może spotykać się z dziadkami i kolegami. 
  4. Zapewnij swoje dziecko, że jest bezpieczne. Wytłumacz, że nie ma niczego złego w tym, jeśli odczuwa złość lub zdenerwowanie.
  5. Pokaż jak radzić sobie z pojawiającymi się emocjami. Uświadom dziecku, jak bardzo ważna jest rozmowa z bliskimi.
  6. Ogranicz  możliwość oglądania wiadomości czy czytania informacji w Internecie na temat koronawirusa. Dzieci mogą źle interpretować to, co słyszą i mogą się bać czegoś, czego nie rozumieją.
  7. Zaplanuj dzień, stałe godziny posiłków, czas na naukę oraz  zabawę i odpoczynek. Utrzymanie stałego rytmu dnia pomoże dziecku w codziennym funkcjonowaniu teraz i na przyszłość, gdy przyjdzie czas powrotu do przedszkola czy szkoły.
  8. Bądź wzorem do naśladowania, rób przerwy w pracy, odżywiaj się prawidłowo i regularnie oraz nie zapominaj o aktywności fizycznej i uśmiechu na co dzień.

 

Danuta Leśniak, pedagog szkolny

 

Dane kontaktowe
Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki
w Zawadce

Zawadka 18
34-650 Tymbark

tel./fax. 018 332 50 36