Jak motywować się do nauki?
28/04/2020

Szanowny Uczniu!

Przesyłam kilka wskazówek i sugestii, aby pomóc Ci w budowaniu motywacji do nauki.

Zadbaj o siebie !

Przed rozpoczęciem nauki zjedz śniadanie, przebierz się, przygotuj sobie wodę do picia. Aby efektywnie się uczyć, Twoje ciało i umysł powinny być wypoczęte, bo inaczej ciężko Ci się będzie skupić na czymś innym niż jedzenie i picie.

Zmień swoje nastawienie.

Mówisz „muszę się uczyć” a Twoja psychika słyszy „nie chcę tego robić, ale muszę”. To wzbudza nieprzyjemne odczucia. Zamień „muszę” na „chcę” np. „chcę wykonać dzisiaj wszystkie zadania z matematyki, żeby mieć potem czas na czytanie książek, rozmowy z domownikami lub inne ulubione zajęcia.

Zaplanuj przyjemności

Ważne jest zaplanowanie czegoś miłego na koniec nauki, to pozwoli Ci się zmotywować. Jeśli wyznaczysz sobie czas na przyjemności i będziesz się tego trzymać, dla Twojego mózgu będzie to informacja, że warto pracować!

Zastosuj metodę małych kroków

Jeśli budzisz się rano i czujesz, że to jest taki dzień, kiedy oczy zamykają się same, a wizja nauki wisi na Twoją głową jak najgorszy horror, zastosuj technikę „małych kroków”. Powiedz sobie: „mogę wykonać jeden mały krok i włączyć komputer, odczytać e-maile od nauczycieli i zrobić chociaż jedno zadanie”. To pomoże Ci wzbudzić motywację i łatwiej będzie Ci podejmować kolejne wyzwania.

Staraj się myśleć pozytywnie

Jest to bardzo ważne, ponieważ to jak postrzegamy samych siebie i otaczającą nas rzeczywistość wpływa na rozwój naszej kreatywności i napędza nas do działania.Kiedy masz gorszy dzień przypomnij sobie słowa Kubusia Puchatka:

 

„Jaki dziś dzień?’’ – zapytał Puchatek                                                           

– ,,Dziś !’’– odpowiedział Prosiaczek                                                             

Na to Puchatek: ,,To mój ulubiony dzień!”                                                                                  

                                  A.A Milne

 

Pedagog szkolny

Danuta Leśniak

Dane kontaktowe
Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki
w Zawadce

Zawadka 18
34-650 Tymbark

tel./fax. 018 332 50 36